top of page
anahtarlar

KURUMSAL

Kayseri Tayyare Fabrikası Çıraklık Okulu mezunu Osman Küçükkatırcı ve ağabeyi Halim Küçükkatırcı’nın teşebbüsleri ile 1946 yılında Türkiye’nin ilk kilit firması olarak hayat bulan HOK Kilit, dönemin de ihtiyaçları olan gaz ocağı başlığı, demir cıvata, asma kilitler ve gömme kilitler ile ilk imalatına Kayseri’de 30-40 metrekarelik bir atölyede başladı.

Ürün çeşitliliğini ve üretim teknolojisini dönemin zorluklarına rağmen kendi birikim ve çalışmaları ile devamlı geliştiren HOK Kilit 2. kuşağında bünyesine katılımıyla gelişimini hızlandırdı. 1984 yılında Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde tesisleşen ilk 3 firmadan biri olarak mevcut üretim alanına taşınan HOK Kilit, 14000 metrekare alan üzerine kurduğu 3500 metrekarelik tesisinde işe özel tezgah yatırımlarıyla sanayimizin öncü ve sürükleyici firmalarından biri haline geldi.

Kuruluşundan günümüze tamamen kendi öz sermayesi ile gelişimini sürdüren ve daima en kaliteli ürünü imal etmek, en ucuza satmak, ekonomiye ve insana faydalı olabilmek ilkesiyle yapmış olduğu imalatlarına müşterilerinin de vermiş olduğu güven ve destekler sayesinde gelişen ve büyüyen HOK Kilit 1989 yılında 14000 metrekare alan üzerine kurulu 7500 metrekarelik tesiste direkt ve dolaylı olarak yüzlerce kişinin geçimini temin ettiği bir fabrikaya dönüştü.

1990 ve 2000’li yıllarda 3. kuşağında HOK Kilit bünyesine katılımıyla tecrübesini koruyarak gençleşen yapısı ile ülke sanayisine katkıda bulunmaya devam eden HOK Kilit, üretim teknolojileri yatırımlarını da her geçen gün arttırdı. HOK Kilit günümüzde durmaksızın yapılan yatırımlar sonucu en son teknoloji makineler ve üretim bantlarıyla 9000 metrekare de faaliyet gösteren entegre bir tesis haline geldi.

AR-GE yatırımlarını da her geçen gün arttıran HOK Kilit, 2005 yılında tamamen yerli tasarım ve üretim olan ilk kancalı çelik kapı kilidini geliştirdi ve tescilledi. 2018 yılında Alarmlı çelik kapı kilidi ile sektöre kurulumu basit; etkisi büyük yeni bir ürün daha kazandırdı.

Günümüzde HOK Kilit endüstriyel tasarım, faydalı model ve incelemeli patent belgeleri ve tescillenmiş ürünleriyle sektöründe fark oluşturarak takip edilen bir marka haline gelmiştir.

Kendini yenilemeyi ilke edinen HOK Kilit ürün yelpazesini genişletmeye ve yenilemeye devam edecektir.

Eğer sanayi ve insanımıza faydalı olabiliyorsak ne mutlu ...

Geçmişten Günümüze "HOK KİLİT"

bottom of page